Międzyszkolny Punkt Nauczania Języka Ukraińskiego.

Ze spektaklem do Lwowa

 
 
 W dniach 28.09 – 1.10.2017 muzeum Mychajła Hruszewskiego we Lwowie zaprosiło grupę teatralną „Dywosłowo” do uczestnictwa w projekcie z okazji 151. rocznicy urodzin Mychajła Hruszewskiego  oraz  70. rocznicy akcji „Wisła” pt. „Żurawie pamięci Chełmskiego Kraju”.

Grupa teatralna zaprezentuje spektakl „Droga na zachód”, przedstawiający przesiedlenia w ramach akcji „Wisła” na tereny zachodniej i północnej Polski w 1947 r. W spektaklu grają uczniowie Międzyszkolnego Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego, działającego przy SP38 w Lublinie. Spektakl skierowany jest do mieszkańców Lwowa i osób zainteresowanych. Wyjazd będzie realizowany w ramach stypendium wyjazdowego Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.

Lesia Sobolivska

 

Zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej

4 czerwca 2017 roku z okazji święta Pięćdziesiątnicy oraz zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie odbyła się w Dąbrowie uroczystość ukraińskiej społeczności prawosławnej pt. „Ukraińska Biesiada”. 
Teatralna grupa ''Dywosłowo” zaprezentowała przedstawienie „Droga na zachód” poświęcona tragedii akcji "Wisła" na Chełmszczyźnie. W spektaklu rozmawialiśmy o historii dwóch rodzin -  Lewchuków  i Tarasiuków, ich deportacji pociągiem z rodzinnej wioski do nieznanego miejsca i poszukiwaniu lokum. Po przedstawieniu uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia kolejnego roku w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej i nagrody za zwycięstwo w ogólnopolskich konkursach plastycznych  m.in. w konkursie pt. Taras Szewczenko-nasz przyjaciel (laureat – Ustym Sobolivskyi) i konkursie pt. Iwan Franko w moich oczach (laureat – Orest Padalka).
O wręczenie świadectw i nagród dla uczniów poprosiliśmy dyrektora Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie - Mirosława Wójcika i nauczyciela języka ukraińskiego z Kompleksu Szkół Średnich nr 2 im. Markijana Szaszkiewicza w Przemyślu - Bogusława Komara.
"Ukraińska Biesiada 2017" jest kontynuacją tradycji zapoczatkowanej w 2006 roku.
Lesia Sobolivska
 

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ukrainie

przemysl

W dniu 26 kwietnia 2017 r. uczniowie z Międzyszkolnego Punktu Nauczania
Języka Ukraińskiego w Szkole Podstawowej nr 38 w Lublinie uczestniczyli
w 12. Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Ukrainie, który odbył się
w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Szaszkiewicza w Przemyślu.

Więcej…

 

Międzyszkolny Punkt Nauczania Języka Ukraińskiego.

 

ukraina

W celu podtrzymywania i rozwijania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości ukraińskiej, przy Szkole Podstawowej nr 38 w Lublinie od sześćiu już lat działa Międzyszkolny Punkt Nauczania Języka Ukraińskiego.

Więcej…

 

Zakończenia roku szkolnego 2015/2016

zakonczenie

W niedzielę, 19 czerwca, w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie - z okazji święta Pięćdziesiątnicy oraz zakończenia roku szkolnego 2015/2016 - odbyła się uroczystość ukraińskiej społeczności prawosławnej Lublina pt. „Ukraińska Biesiada”.

Więcej…

 

Warsztaty pisankarstwa

u-warsztaty

W Niedzielę Palmową uczniowie MPNJU wspólnie z rodzicami i dziadkami uczestniczyli w warsztatach pisankarstwa, które poprowadziły: mgr Lesia Sobolivska - nauczyciel języka ukraińskiego i dr Olena Gajdamaka-Padalka. 

Więcej…

 

Dzień Swiętego Mikołaja

swietego

19 grudnia, w dniu św. Mikołaja Cudotwórcy, uczniowie MPNJU przedstawili spektakl pt. „List do św. Mikołaja". Po przedstawieniu św. Mikołaj rozdał grzecznym dzieciom prezenty.

Więcej…

 

Święto ku czci Tarasa Szewczenki

szewczenko

10 marca 2014 r. w Centrum Kultury, z okazji święta ku ćzci Tarasa Szewczenki, grupa teatralna „Dywosłowo" zaprezentowała inscenizację poematu ukraińskiego poety pt. „Hamalija".

Więcej…